کفپوش اپوکسی یکی از بهترین گزینه ها برای پوشش دهی منظم سطح مکان های مختلف می باشد. این پوشش مقاومت زیادی در برابر فشارهای ناشی از رفت و آمد، چربی و رطوبت داشته و به همین دلیل، برای انواع فضاهای صنعتی، کارگاهی و … مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، نحوه اجرای کفپوش اپوکسی نقش بسیار مهمی در کیفیت عملکرد و دوام آن خواهد داشت؛ از این رو عدم توجه به نکات اصولی، طول عمر آن را کاهش داده و هزینه های جانبی برای شما به همراه خواهد داشت. بنابراین توصیه می کنیم قبل از اجرای این کفپوش، با نکات لازم جهت نتیجه گیری بهتر آشنا شوید؛ با ما همراه باشید.

چگونگی اجرای کفپوش اپوکسی

  • آماده سازی

قبل از شروع کار، باید سطح را عاری از هر نوع آلودگی مانند روغن، گریس و حلال کنید. سپس ترک های سطحی یا آسیب های وارد شده به بتن را ترمیم کرده و سطح را برای پذیرش کفپوش آماده سازید. معمولا برای زیرسازی کفپوش اپوکسی و آماده سازی سطح، از روش های مختلفی برای زبر کردن کف استفاده می نمایند. از جمله این روش ها میتوان به سنگ زنی با الماس، سنباده زنی، شات بلاست و خراش دادن اشاره کرد که ساب زنی یکی از روش های پرطرفدار برای این مرحله می باشد. در نظر داشته باشید که ساب زنی و آماده سازی کف، باعث می شود که چسبندگی لازم بین کفپوش و سطح ایجاد شود. نکته مهم این است که در صورت وجود چربی روی سطح، باید قبل از شروع آماده سازی از مواد شیمیایی برای تمیزکاری استفاده نمایید. در این صورت، کفپوش مرغوب و مورد نظر خود را به دست خواهید آورد.

  • پاکسازی سطح

در این مرحله باید به کمک یک جاروی قوی یا صنعتی، سطح کف را به طور کامل پاکسازی کنید. وجود هر گونه غبار یا ذرات آلودگی، زیبایی ظاهری کفپوش را از بین برده و پس از انجام کار، قابل مشاهده خواهد بود. به طور کلی اگر آلودگی کمتری روی سطح وجود داشته باشد، پرایمر کمتری برای اجرا روی اولین لایه مورد نیاز خواهد بود. در نظر داشته باشید که کفپوش اپوکسی برای منزل یا مکان هایی که زیبایی کفپوش در آن اهمیت دارد، باید با ظاهری بدون نقص، صاف و یکدست اجرا شود.

چگونگی اجرای کفپوش اپوکسی

  • اجرای لایه اول (پرایمر)

در اولین لایه اجرای کفپوش اپوکسی، از ماده ای به نام پرایمر استفاده می شود. پرایمر یک ماده رقیق بوده که نفوذ بسیار خوبی در بتن خواهد داشت. استفاده از پرایمر چسبندگی لازم بین سطح و کفپوش را برقرار کرده و از طبله کردن سطح یا ایجاد حباب جلوگیری خواهد کرد. اجرای پرایمر علاوه بر یکدست کردن سطح، مقدار مواد مورد نیاز برای مراحل دیگر را کاهش خواهد داد. معمولا از پرایمر در دو لایه اولیه استفاده می کنند تا نتیجه مطلوب تری ایجاد شود.

  • پر کردن حفره ها و ترک های سطح

بعد از اجرا و خشک شدن پرایمر، باید محلولی رقیق (دوغاب) از اپوکسی روی سطح ریخته شود تا ترک ها و حفره های موجود به طور کامل ترمیم شوند. در برخی موارد طبق نظر کارشناس اجرایی، مرحله دوغاب ریزی قبل از اجرای پرایمر صورت می پذیرد.

  • اجرای لایه میانی

در این مرحله رنگ اپوکسی را با هاردنر (ماده سخت کننده) ترکیب کرده و مخلوطی یکسان به دست می آورند. مخلوط کردن این دو ماده باید با دقت فراوان انجام شود تا ترکیبی یکدست ایجاد شود. استفاده از این محلول تا 30 دقیقه امکان پذیر بوده و در صورت گذشت این زمان، محلول غیر قابل استفاده خواهد بود. پس از این کار، محلول رزین و هاردنر با یک غلتک روی سطح کشیده شده و نیاز به زمان برای خشک شدن کامل خواهد داشت. بعد از خشک شدن این لایه، لازم است سطح را از لحاظ وجود ایرادات ممکن از جمله ترک و حفره بررسی نمایند؛ در صورتی که هرگونه ناصافی در این لایه وجود داشت، می توان برای یکدست کردن سطح، اجرای لایه میانی را مجددا تکرار کرد. همچنین می توان برای از بین بردن این ایرادات، از سنباده استفاده نمود.

  • اجرای لایه نهایی

پیش از اجرای لایه نهایی باید سپس سطح عاری از گرد و غبار، آلودگی و هرگونه اختلالات جزئی شود. پس از برطرف نمودن این ایرادات، به کمک یک ماله، کارتک یا غلتک اپوکسی را در تمام سطح پخش می کنند. اجرای این لایه با استفاده از غلتک، سطحی زبرتر ایجاد کرده و مواد مصرفی را کاهش می دهد؛ از این رو برای سطوحی مانند پارکینگ و انبار، اجرای این لایه را به کمک غلتک انجام می دهند. نکته مهم این است که رنگ اپوکسی ساخته شده باید حداکثر تا 40 دقیقه روی سطح اجرا شود؛ در غیر این صورت کیفیت کفپوش اپوکسی کاهش پیدا کرده و نتیجه مطلوب را ارائه نمی دهد. همچنین اگر ضخامت اپوکسی در هر لایه بیشتر از مقدار استاندارد باشد، کفپوش دچار شکستگی و ترک خوردگی خواهد شد.

بالاترین کیفیت اجرای کفپوش را با فارکو هلدینگ تجربه کنید

بالاترین کیفیت اجرای کفپوش را با فارکو هلدینگ تجربه کنید

مجموعه فراز اندیشان راستین (فارکو) یکی از بزرگترین شرکت هایی است که در زمینه تولید و اجرای انواع کفپوش فعالیت می کند. تنوع محصولات فارکو به مشتریان این امکان را می دهد که برای مصارف مختلفی مانند: بیمارستان، کارگاه تولیدی صنعتی، پارکینگ و … از کفپوش های این مجموعه استفاده نمایند. محصولات فارکوهلدینگ طبق استانداردهای جهانی تولید شده و پس از اجرای مناسب، سطحی صاف، یکدست و مقاوم در برابر انواع آسیب های بیرونی ایجاد می کند. در صورتی که قصد خرید و اجرای کفپوش اپوکسی را دارید، با اطمینان به سوابق و کیفیت این مجموعه می توانید نتیجه دلخواه خود را در کمترین زمان به دست آورید. برای آشنایی با تمامی محصولات فارکوهلدینگ، به سایت این مجموعه مراجعه نمایید.

سخن آخر

اجرای کفپوش اپوکسی باید توسط افرادی ماهر در این زمینه انجام شود. همچنین لازم است از اپوکسی، رزین، هاردنر و ابزارآلات باکیفیت و مرغوب استفاده کرد تا سطحی بدون حفره، حباب و هرگونه ناصافی ایجاد شود. در نظر داشته باشید که مهمترین نکته در ایجاد نتیجه دلخواه، تنظیم زمان و نحوه اجرای کفپوش اپوکسی خواهد بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط