✔ عایق آکریلیک چیست ؟

عایق آکریلیک میتواند منزل و حتی فضای کاری شما را تا سال های طولانی از خطر نشتی آب حفاظت کند.

بهره گیری از آکریلیک به علّت منعطف بودن، مقاومت و استحکام بسیار زیاد در موقعیت های نامطلوب آب و هوایی از سوی اشخاص بسیار مورد توجه واقع شده است.

{حال بهتر است با جوانب گوناگون این پوشش کمی بهتر و بیشتر آشنا شویم. لطفاً با ما تا پایان متن مقاله همراه گردید.}

عایق بندی آکریلیکی پوششی الاسترومری و کشسان در مقابل نفوذ آب به سطح های زیرین است.

البته که میتوان از آن در سطوح گوناگون بهره گرفت. این گونه از عایق بندی، اغلب حاوی یک لایه ی آستری و دو لایه ای رویی است که میتواند به واسطه ی اسپری، غلتک و یا ماله کشی صورت گیرد.

فرمولاسیون جامع و کلّی عایق آکریلیکی عبارت است از:

 • رزین های آکریلیک
 • فیلترهایی همانند کلسیم کربنات ها
 • روان کننده ها به منظور منعطف گشتن.

عایق های پایه ـ پلیمری آکریلیکی، اتخاذی مناسب به جهت عایق بندی پشت بام تلقّی میشود. چرا که برخلاف عایق بندهای ورقه ای مِن جمله؛ ایزوگام یا لایه هایی پیش ساخته، عایقی یک نواخت و یک پارچه ایجاد میگردد.

عایق بندی های آکریلیکی، نیز از سویی به منظور عایق بندی دیوارها، بالکن ها و کف هم مورد بهره گیری واقع میشود. به علّت برخورداری از خاصیت آنتی باکتریال بودن بعضی عایق های آکریلیک، میتوان آن را در آب بندی آشپزخانه و نیز سرویس های بهداشتی هم مورد استفاده قرار داد.

▪ برخی از مهم ترین مزیت های عایق آکریلیک عبارت است از؛

 • آنتی باکتریال بودن.
 • مقرون به صرفه است.
 • مستحکم در مقابل اشعه ی UV.
 • مناسب در راستای عایق بندی سطوح ناهموار.

▪ عایق آکریلیکی تک جزئی؛

عایق آکریلیک تک جزئی، را میتوان با ترکیب رنگ هایی پلیمری و نیز الکتریکی به عایق رنگی در راستای آب بندی بتن ایجاد کرد. در صورتی که آن نیز با رنگ آبی استخر شما تلفیق گردد؛ مستقیماً به مایعی تبدیل خواهد گشت که میتواند تحت عنوان رنگ استخر مورد بهره گیری واقع شود. رنگ ابتدایی عایق آکریلیک تک جزئی (البته که پیش از ترکیب با رنگ های پلیمری و الکتریکی) شیری میباشد.

متخصصان عزیز چسبندگی منحصر به فرد به اقسام سطوح و نفوذ به بافت بتن را از ویژگی های بارز این گونه عایق در نظر انگاشته اند. حال آن که سازه ی بتنی از رنگ تحت عنوان پوشش پایانی بهره نگیرد و بخواهد از کاشی به عنوان پوشش پایانی استفاده نماید، این عایق در آب بندی حاوی کاربرد است. در چنین مواقعی میتوان از این عایق تحت عنوان ماده ای چسبنده در پودر بندکشی نهایت استفاده را به عمل آورد.

از آن سوی که عایق آکریلیک تک جزئی تحت عنوان پوشش پایانی میتواند مورد بهره گیری واقع شود، نیز سریع الاجراء است، از جمله گزینه های مطلوب اقتصادی به منظور آب بندی بتن های در مجاورت آب، تلقّی میشود.

▪ برخی از مهم ترین مزایای عایق آکریلیک بام؛

 • منعطف بودن؛

عایق آکریلیک بام بعد از خشک گردیدن خاصیت انعطاف پذیری به خود میگیرد. از این جهت در اثر انبساط یا انقباض و نشست سازه ترک نخواهد خورد.

 • برخورداری از قیمت مناسب؛

قیمت این عایق نسبت به مصالح مشابه خود بسیار مطلوب تر است. از سویی دِگر؛ هزینه ی اجراء، تعمیرات، نگاه داری پایین تری به خود اختصاص میدهد.

 • سریع الاجراء بودن؛

اجرای عایق آکریلیک بام سهل و سریع صورت میپذیرد. حاوی سرعت خشک شدن بالایی است و نیازمند جا به جایی اشیاء موجود در پشت بام نیست.

 • سازگاری با محیط زیست؛

بهداشتی میباشد. از سویی با بازتاب نمودن اشعه آفتاب، منجر به گرمای سازه و کاهش گرمای جزیره ای شهر خواهد شد.

 • اجرای سهل؛

عایق آکریلیک به سهولت با قلم مو، پیستوله و یا غلتک قابل اجراست. از سویی نیازمند جا به جایی، برش و دگرگونی در اجزای پشت بام نیست.

 • برخورداری از چسبندگی بالا؛

چسبندگی بالایی به سطوح اعم از عمودی و افقی حال آنکه؛ فلزی باشد یا سیمانی، موزاییک، آسفالت، چوب، ایزوگام و… دارد.

 • مقاومت در برابر شرایط جوی؛

این عایق استحکام بسیاری از خود در مقابل بارش برف یا باران از خود نشان میدهد. پس مطمئن باشید که کیفیت و یکپارچگی خود را از دست نخواهد داد.

 • طول عمر بسیار؛

خصوصیات و استحکام این عایق منجر گشته است تا نسبت به دیگر مصالح مشابه خود طول عمر بیشتری را داشته باشد.

▪ شیوه ی اجرای عایق آکریلیکی پشت بام؛

در ابتدا سطوح مدّ نظر خویش را شست و شو دهید و به خوبی تمیز نمایید. عایق سفید را با بهره گیری از یک قلم مو، غلتک و یا آن که پیستوله برروی سطوح خود اعمال کنید. در راستای افزایش عمر، کارایی و خاصیت ارتجاعی میتوانید آن را برروی سطوح توری اعمال کنید. پس از خشک گردیدن لایه ابتدایی یا نصب نمودن توری، لایه دوّم عایق را در راستای افزایش چسبندگی برروی توری به اجراء رسانید.

در نهایت بعد از خشک گردیدن لایه دوّم که تقریباً بیست و چهار ساعت الی چهل و هشت ساعت به طول می انجامد، سطوح مورد نظر کاملاً آب بندی خواهد شد.

 

امروزه استفاده از عایق های رطوبتی مدرن به دلیل خواص بسیار برتر نسبت به عایق های سنتی، نظیر ایزوگام و سهولت در اجرا نسبت به روشهای سنتی، بسیار قابل توجه قرار گرفته است . عایق رطوبتی بام که عمدتاً با نام عایق سفید بام شناخته می شود ، بهترین جایگزین برای ایزوگام جهت پوشش بام می باشد .این محصول نوعی پوشش آب بندکننده است که از مواد پلیمری و الاستومری بر پایه آب ساخته شده است و پس از خشک شدن لایه ای الاستیسیته و کاملاً آب بند روی سطح تشکیل می دهد

عایق سفید، پوششی ضخیم ، مسـلح ویکپارچه بودهکه با خواص برتر جایگزین بســـیار مناسب برای سایرعایق های سنتی مانند ایزوگام و آسفالت است این عایق چســــبندگی مناسبی به انواع
سـطوح سـاختمانی وعایق هایاجرا شـدهداردوبه صـورتیک پارچه و بدون درز اجرا می شــــــود و به دلیل مقاومت در مقابل عوامل جوی و اشعه uv و عدم نشـــت رطوبت باعث دوام و طول عمر سازه می شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط