استخر فضایی برای نگهداری از آب سالم جهت شنا و تامین آب مورد نیاز محیط‌های مختلف است. استخرهای سیمانی مقاومت بالایی در برابر رطوبت ندارند و به راحتی آب را از خودشان عبور می‌دهند. این موضوع به مرور زمان باعث خرابی استخر سیمانی شده و در عین حال میزان آب استخر را کاهش می‌دهد. عایق بندی استخر سیمانی روشی عالی برای جلوگیری از صدمه دیدن استخر و حفظ ماندگاری آب داخل آن است. عایق رطوبتی استخر تنوع بسیار زیادی دارد و می‌توان با پوشش‌ها و محصولات مختلف، عایق بندی دیواره و کف استخر را انجام داد. در ادامه مقاله قصد داریم شما را بیشتر با روش‌های عایق کاری استخر آشنا کنیم.

اهمیت عایق بندی استخر چیست؟

پیش از آنکه در مورد روش‌های مختلف عایق بندی استخر صحبت کنیم، باید اهمیت انجام این کار را توضیح دهیم. هزینه ساخت و اجرای یک استخر با هر ابعادی بسیار زیاد است. توجه به نکات مهم ایمنی استخر و همچنین محافظت از استخر در برابر آسیب، موضوعی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید. عایق کاری استخر یکی از اقداماتی است که می‌تواند برای افزایش ماندگاری استخر، دوام آن و جلوگیری از آسیب به آب استخر انجام شود.

با عایق بندی استخر آب درون استخر روباز یا سرپوشیده به صورت ثابت باقی می‌ماند. علاوه بر این، سازه سیمانی مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد و آب به داخل آن جذب نمی‌شود. عایق کاری استخر نه تنها یک مزیت مهم برای استخرها است، بلکه یک ضرورت نیز محسوب می‌شود. چرا که بدون انجام این کار، صدمه زیادی به استخر سیمانی و بتنی وارد خواهد شد.

اهمیت عایق بندی استخر چیست؟

روش‌های عایق کاری استخر سیمانی و بتنی

عایق بندی استخر سیمانی و بتنی با محصولات مختلفی قابل انجام است. می‌توان برای کاهش نفوذ پذیری استخرها از رنگ‌های مختلف مانند رنگ استخری ضد جلبک یا محصولات پلیمری استفاده کرد. بسته به نوع استخر و شرایط آن، انتخاب بهترین روش برای عایق کاری استخر بر عهده کارفرما است. در ادامه به روش‌های مختلفی که بدین منظور انجام می‌شوند، اشاره می‌کنیم.

1. پلیمر مایع

یکی از بهترین محصولاتی که می‌تواند برای عایق کاری استخر مورد استفاده قرار گیرد، پلیمر مایع است. این پلیمرها باعث پوشش دادن سطح کف و دیواره استخر، اجازه نمی‌دهند که آب به دیواره‌های استخر نفوذ پیدا کند. پلیمرهای مایع از ترکیب رزین و مواد شیمیایی ساخته می‌شوند و برای استخرهای سیمانی، بتنی و خاکی مناسب‌اند.

2. عایق نانو

عایق نانو یکی از انواع روش‌های عایق بندی استخر است. عایق‌های بر پایه نانو می‌توانند یک راه حل سالم و ایمن برای عایق کاری محسوب شوند و شرایط محیطی را به بهترین شکل حفظ کنند. عایق‌های رطوبتی بر پایه نانو، نه تنها مقاومت استخر را در برابر رطوبت افزایش می‌دهند، بلکه می‌توانند باعث افزایش مقاومت استخر در برابر خوردگی، گرد و غبار و آلودگی‌های مختلف نیز باشند. همچنین برای محافظت از استخر سیمانی در برابر اشعه UV استفاده از این روش عایق کاری توصیه می‌شود.

3. رنگ ضد رطوبت

رنگ‌های ضد رطوبت می‌توانند انتخاب عالی برای عایق بندی استخر سیمانی باشند. این رنگ‌ها معمولا بر پایه آب و رزین اکریلیک ساخته می‌شوند و با قابلیت چسبندگی عالی خود، می‌توانند در برابر مواد شیمیایی عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهند. مزیت رنگ زدن دیوار و کف استخر سیمانی این است که این رنگ‌ها می‌توانند ترک‌های ریز روی سطح را نیز پر کنند. کفپوش اپوکسی استخر را می‌توان به عنوان یک نوع رنگ پایه رزینی شناخت که تاثیر مثبتی روی افزایش مقاومت کف استخر در برابر رطوبت دارد.

اهمیت عایق بندی استخر چیست؟

4. پودر کریستال شونده و نفوذگر

استفاده از پودر کریستال شونده و نفوذگر می‌تواند راه حلی برای عایق کاری استخر باشد. این پودرها از ترکیب سیمان و سیلیس تشکیل می‌شوند. با اجرای این پودر در داخل استخر سیمانی، می‌توانید شاهد نفوذ آن داخل استخر باشید و مقاومت استخر را در برابر رطوبت افزایش دهید.

5. ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس نیز می‌تواند مانند سایر محصولات برای عایق کردن استخر سیمانی مورد استفاده قرار گیرد و نفوذپذیری استخر را در برابر آب افزایش دهد. دوام و ماندگاری استخرها با اجرای ژل میکروسیلیس افزایش پیدا می‌کند.

6. قیر و گونی

عایق کاری استخر سیمانی بر پایه قیر و گونی روشی برای عایق بندی استخر سیمانی است. این نوع عایق می‌تواند نقش بسیار مهمی را در ضد آب کردن دیواره‌ها و کف استخر به همراه داشته باشد. در این تکنیک ابتدا لایه‌های قیر با خلوص بالا روی سطح قرار می‌گیرند، سپس یک لایه گونی درجه یک نیز در میان لایه‌های قیر قرار خواهد کرد تا انسجام آن را افزایش دهد. بسته به نیاز استخر برای عایق رطوبتی، می‌توان لایه‌های متفاوتی از آن مورد استفاده قرار داد. هر چقدر تعداد لایه‌ها بیشتر باشد، میزان عایق کاری نیز بهبود پیدا می‌کند و طبیعتا هزینه عایق کاری نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

نحوه و مراحل اجرای عایق استخر سیمانی

نحوه و مراحل اجرای عایق استخر سیمانی

در صورت نیاز به عایق بندی استخر سیمانی در ابتدا لازم است که سطح استخر به طور کامل پاکسازی شود تا هیچ آلودگی روی آن باقی نمانده باشد. پس از آن باید برای پر کردن ترک‌های استخر، از رنگ یا محصولات پوشش دهنده استفاده کرد که کل سطح استخر یکنواخت باشد. با توجه به نوع عایق رطوبتی استفاده شده برای استخر، نحوه اجرای آن می‌تواند با قلمو، غلطک رنگ و … متفاوت باشد. همچنین می‌توان این عایق‌ها را در چند لایه مختلف اجرا کرد و از عملکرد آن‌ها در استخرهای سیمانی بهره مند شد. در نهایت با مهلت دادن به عایق برای خشک شدن، می‌توان استخر را با آب پر کرد.

فارکوهلدینگ؛ مشاور شما برای عایق بندی استخر سیمانی

انتخاب بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی به افراد این امکان را می‌دهد تا استخر را به صورت ایمن عایق بندی کنند و از صدمه دیدن آن جلوگیری نمایند. شرکت فارکوهلدینگ یکی از بهترین شرکت‌های تخصصی در حوزه اجرای کفپوش اپوکسی استخر به عنوان لایه عایق است. علاوه بر این، می‌توانید برای انتخاب بهترین عایق‌های رطوبتی استخر سیمانی با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا با توجه به کاربرد مد نظر شما، بهترین عایق را پیشنهاد دهند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط