سیمان یکی از انواع مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است که برای ساخت استخر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود مقاومت بالا و ویژگی‌های عالی سیمان، باز هم این ماده نمی‌تواند مقاومت بالایی در برابر رطوبت داشته باشد و به راحتی رطوبت را به خود جذب می‌کند. این ویژگی سیمان باعث شده تا اجرای آن در استخرهای مختلف محدودیت‌های زیادی را به همراه داشته باشد. با کمک عایق استخر سیمانی می‌توان سطح سیمان را در برابر نفوذ آب مقاوم سازی کرد. در این صورت دیگر آب داخل استخر وارد سیمان نشده و عملکرد آن را دچار مشکل نمی‌کند.

عایق استخر سیمانی چیست؟

اگر سیمان در یک محیط خاص اجرا شود، می‌توان با در نظر گرفتن یک سری نکات احتیاطی از نفوذ آب به داخل سیمان جلوگیری کرد. ولی زمانی که صحبت از استفاده از سیمان در استخر می‌شود، عملا نمی‌توان رطوبت را از سیمان دور نگه داشت. چرا که آب همیشه در مجاورت سیمان قرار دارد و سیمان نیز آب را جذب می‌کند. برای افزایش مقاومت سیمان در استخر، می‌توان از عایق رطوبتی استفاده کرد. در این صورت سیمان دیگر قادر به جذب آب نخواهید بود.

عایق استخر سیمانی یک نوع عایق رطوبتی است که می‌تواند جداره و کف استخر را در برابر رطوبت و نفوذ آب مقاوم سازی کند. این نوع عایق معمولا بر پایه رزین تولید می‌شود که ضمن پوشش دادن کف و دیواره استخر، تمامی خلل و فرج‌ها و سوراخ‌ها را برطرف می‌کند. از این رو دیگر آب قادر به نفوذ کردن به داخل سیمان نیست.

عایق استخر سیمانی چیست؟

رنگ بندی عایق استخر سیمانی

بسیاری از افرادی که قصد استفاده از رنگ استخری ضد جلبک را دارند، در مورد رنگ بندی آن سوال می‌پرسند. به طور کلی، عایق‌هایی که برای استخر سیمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند تنوع بسیار زیادی دارند. عایق‌های جدید که بر پایه نانو، آب و رزین تولید می‌شوند دارای رنگ بندی متنوعی هستند و می‌توان آن‌ها را بسته به نوع استخر انتخاب کرد؛ اما متداول‌ترین رنگی که برای عایق استخر سیمانی وجود دارد، رنگ آبی است. علاوه بر رنگ آبی، می‌توان استخرهای سیمانی را با رنگ سفید نیز به اجرا درآورد.

علاوه بر تنوع رنگ عایق استخر سیمانی، می‌توان این عایق‌ها را در طرح‌ها و مدل‌های مختلفی نیز به اجرا در آورد. بسته به جنسیت افراد حاضر در استخر و بازه سنی، می‌توان رنگ استخر سیمانی را به صورت تک رنگ یا چند رنگ اجرا کرد تا ضمن حفظ دوام استخر در برابر رطوبت، زیبایی آن نیز افزایش پیدا کند.

انواع عایق برای استخر سیمانی

با توجه به لزوم اجرای عایق برای استخر سیمانی، تنوع زیادی از این نوع عایق‌ها در بازار موجود هستند که هر کدام نقش موثری را در بهبود مقاومت استخرهای سیمانی برعهده دارند. بنابراین، توضیح در مورد هر یک از این نوع عایق‌ها در این مقاله نمی‌گنجد، اما می‌توانیم عایق‌های استخر سیمانی را به دو دسته سرد اجرا و گرم اجرا تقسیم بندی کنیم:

  • عایق‌های سرد اجرا

عایق‌های سرد اجرا تنوع بالایی دارند و می‌توانند بدون نیاز به حرارت در کف و دیواره‌های استخر استفاده شوند. از جمله انواع این عایق‌ها می‌توان به عایق اکریلیک بر پایه آب، عایق رطوبتی نانو، رنگ‌های ضد آب و … اشاره کرد. اجرای این عایق‌ها بسیار ساده‌تر از عایق‌های گرم اجرا است. از طرفی عملکرد این عایق‌ها نیز به دلیل نوین و جدید بودن آن‌ها بهتر می‌باشد.

  • عایق‌های گرم اجرا

عایق‌های گرم اجرا در واقع نوعی عایق رطوبتی هستند که می‌بایست با حرارت روی سطح استخر قرار بگیرند. در واقع بدون وجود حرارت، هیچ ماهیت چسبندگی از خود نشان نمی‌دهند. از جمله این نوع عایق‌ها می‌توان به عایق قیر و گونی اشاره کرد. با توجه به پیچیدگی‌های عایق‌های گرم اجرا، چندان مورد تایید مهندسین نیستند. اما در صورت نیاز اجرای آن‌ها می‌تواند انتخاب ایده آلی باشد.

بهترین نوع عایق استخر سیمانی

بهترین نوع عایق استخر سیمانی

در میان تنوع بالایی از عایق استخرهای سیمانی، شاید سوالی بسیاری از کارفرمایان این باشد که بهترین نوع عایق سیمانی چیست؟ به طور کلی، باید شرایط آب و هوایی، وضعیت استخر سیمانی (سال ساخت، میزان ترک‌ها و خلل و فرج ها) و کاربری استخر مورد بررسی قرار گیرند. با توجه به این موارد و تطبیق دادن آن‌ها با ویژگی‌های فنی عایق‌های استخر سیمانی، می‌توان بهترین نوع عایق را انتخاب کرد.

در حال حاضر بهترین نوع عایق برای استخر سیمانی، عایق رطوبتی اکریلیک است. این نوع عایق در دو رنگ سفید و آبی قابلیت اجرا دارد و به راحتی در سطح استخرهای سیمانی اجرا می‌گردد. فرم مایع این عایق باعث می‌شود تا همه بخش‌های استخر سیمانی به طور کامل عایق کاری شوند و بتوان شاهد عملکرد مناسب آن‌ها بود.

نحوه اجرای عایق در استخر سیمانی

نحوه اجرای عایق استخر سیمانی با توجه به نوع عایق انتخاب شده متفاوت است. عایق‌هایی مشابه با عایق اکریلیک، می‌توانند به سادگی روی سطح اجرا شوند. فقط کافیست که سطح سیمان کاملا پاکسازی شود تا هیچ گونه ردی از گرد و غبار و چربی روی سطح باقی نماند. سپس پوشش اکریلیک با غلطک روی سطح اجرا خواهد شد. پس از خشک شدن کامل رنگ اکریلیک استخر، می‌توان به راحتی آن را با آب پر کرد و شاهد مقاومت بالای سیمان در برابر نفوذ آب بود. سایر محصولات عایق رطوبتی برای استخر نیز می‌توانند با توجه به دستورالعمل سازنده تولید شوند.

فارکوهلدینگ؛ ارائه دهنده محصولات مناسب برای عایق کاری استخر سیمانی

عایق استخر سیمانی می‌تواند عملکرد استخر را بهبود ببخشد و از آسیب دیدگی سیمان در مجاورت با آب جلوگیری کند. در صورت نیاز به اجرای عایق به ویژه عایق اکریلیک در استخرهای سیمانی، حتما باید به یک شرکت معتبر تولید کننده این عایق‌ها مراجعه کنید. شرکت فارکوهلدینگ یکی از شرکت‌های تولید کننده و عرضه کننده انواع عایق استخر سیمانی است.

شما می‌توانید بهترین مدل‌های عایق و کفپوش اپوکسی استخر را از طریق این شرکت سفارش داده و در صورت نیاز از خدمات اجرای تیم متخصص ما نیز کمک بگیرید. بهترین مواد اولیه با تکیه بر دانش روز دنیا در این شرکت برای تولید عایق رطوبتی استفاده می‌شوند تا شما بهترین نتیجه را از عایق کاری مشاهده کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط