✔ الیاف ژئوتکستایل چیست ؟!

جالب است بدانید که، ژئوتکستایل مِن جمله محصولات زیر گروه نساجی تلقّی میشود که ضمن خانواده ی محصولات ژئوسنتتیک است. ژئوتکستایل به عبارتی، محصولات نمدی نفوذ پذیری است که از الیاف پلی پروپیلن ((pp و یا آنکه پلی استر ((pet تهیه میشود.

اقسام گوناگون ژئوتکستایل؛

به گونه ای کلّی ژئوتکستایل ها به دو نوع؛ بافته گردیده یعنی ((Woven و نیز نبافته ((NON-Woven قسم بندی میگردند. روند تولید ژئوتکستایل های بافته گردیده به نوع تار و پودی صورت میپذیرد. نیز روند تولید ژئوتکستایل های نبافته شده به شیوه ی سوزن زنی میباشد. این محصولات یاد شده از ماده های پلیمری با پایه پلی استر و یا آن که پلی پروپیلن تهیه میگردند. با اکتفاء به شیوه ی تولید، آنها نیز به سه قسم طبقه بندی میشوند؛

  • ژئوتکستایل هایی که بافته شده به شیوه ی تار و پودی هستند.
  • ژئوتکستایل هایی که بافته شده به شیوه ی اتصال نخ هستند.
  • و در نهایت ژئوتکستایل های بی بافت.

▪ ژئوتکستایل های بافته گردیده به شیوه ی تار و پودی؛

این گونه ژئوتکستایل ها از نوع بافته گردیده میباشند و شیوه ی تولید آن شبیه بافندگی پارچه های لباس است. از سویی دِگر فراوانی این طبقه بندی از اقسام دیگر موجود بیشتر است. ضمن این شیوه از تولید از دو مجموعه نخ بهره گرفته میشود. نخی که در امتداد طول حرکت خواهد کرد تار و نخ عمود بر آن را پود نام گذاری میکنند.

▪ ژئوتکستایل های بافته گردیده به شیوه اتصال نخ؛

این گونه از ژئوتکستایل های بافته گردیده با اتصال یک سری از حلقه های نخ به هم دیگر تولید میگردند. کلّیه ی ژئوتکستایل های بافته گردیده با بهره گیری از تکنیک های گوناگون بافندگی با اکتفاء به کاربری های گوناگون ژئوسنتتیک تولید گشته و به مصرف میرسند.

▪ و نیز ژئوتکستایل بی بافت؛

ژئوتکستایل های بی بافت از الیاف با برش هایی کوتاه به مرحله تولید میرسند. در این شیوه از تولید، الیاف با بهره گیری از تکنیک های منوط بر سوزن زنی، حرارتی یا شیمیایی و یا آنکه ترکیبی از این روش ها تولید میگردند.

ژئوتکستایل های تولید گردیده با اتصال مکانیکی و یا حرارتی که حاوی ضخامت های 0.5 الی 1 میلی متر است. به گونه ای نسبی پیش از روند سوزن زنی (اتصال های مکانیکی) با ضخامت نسبی 3 میلی متر رقم خورده است.

علاوه بر روند سوزن زنی روند دیگری ضمن تولید ژئوتکستایل های نبافته وجود دارد که آن به واسطه ی کلندر بر روی محصول ژئوتکستایل فرآیند حرارتی صورت میپذیرد. این روند منجر به ارتقاء بعضی از خاصیت های مکانیکی ژئوتکستایل میشود.

▪ قیمت منوط بر ژئوتکستایل؛

در ارتباط با قیمت منوط بر ژئوتکستایل لازم میباشد به شیوه ی مهندسی آنالیز محصول تولیدی را در قسم هایی تقسیم کرد. با این مدل میتوان به قیمت این محصول آگاه شد.

مِن جمله عوامل اثرگذار ضمن قیمت ژئوتکستایل مواد ابتدایی مصرفی ضمن ژئوتکستایل است. بهره گیری از الیاف پلی پروپیلن و یا پلی استر در قیمت های ژئوتکستایل اثرگذار است.

نیز بهره گیری از الیاف بازیافتی پلی استر ضمن قیمت ژئوتکستایل اثرگذار است. بهره گیری از الیاف بازیافتی هم جزئی از عوامل کاهنده قیمت ژئوتکستایل است. ولیکن بهره گیری از الیاف پلی پروپیلن یووی دار جزئی از عوامل بالا برنده ی قیمت خواهد بود.

مِن جمله عوامل دیگر اثرگذار در قیمت ژئوتکستایل بهره گیری از الیاف های تناسیتی است که منجر به افزودن به قیمت ژئوتکستایل میشود. روند تولید نمودن ژئوتکستایل نیز ضمن قیمت پایانی اثرگذار است. ساختار سوزن زنی و بهره گیری از شیوه های حرارتی هم در قیمت ژئوتکستایل اثر بسیاری را برجای میگذارد.

▪ با کاربرد الیاف ژئوتکستایل آشنا شوید؛

ژئوتکستایل حاوی کاربردهای بسیاری است که در بعضی از موارد تحت عنوان لایه ی جدا کننده، بعضی موارد تحت عنوان لایه زهکش و در بعضی موارد تحت عنوان لایه محافظ که رایج ترین کاربرد ژئوتکستایل منوط بر خواص محافظت آن در مقابل عایق ژئوممبران است.

مِن جمله کاربردهای دیگر ژئوتکستایل عبارت است از؛

ـ کاربرد ژئوتکستایل ضمن صنایع تحت عنوان لایه فیلتراسیون؛ تعادل سطح خاک )پیش گیری از شسته شدن خاک) در محل هایی که جریان آب به چَشم میخورد. تخلخل و نفوذ پذیری حائز اهمیت ترین خصوصیات ژئوتکستایل در این قسم است.

ـ کاربرد ژئوتکستایل تحت عنوان لایه زهکش.

ـ کاربرد ژئوتکستایل تحت عنوان لایه جدا کننده میان سطوح؛ کارکرد جداسازی ژئوتکستایل عمدتاً در ساخت جاده ها صورت میپذیرد. ژئوتکستایل از مخلوط گردیدن خاک در بینابین دو سطح پیش گیری به عمل می آورد. به عنوان نمونه؛

با تفکیک و جدا سازی دو سطح بالا و نیز پایین از مخلوط گردیدن دانه بندی های سطوح زیرین خاک با دانه بندی های بزرگ پیش گیری مینماید. با این عمل علاوه بر حفظ استحکام مکانیکی سطوح، ویژگی زهکش حفظ خواهد شد.

ـ برخی از مناطق قابل اجراء عبارتند از؛

  • در زیرسازی های راه آهن.
  • میان ژئوممبران، خاک و یا آنکه لایه زهکش.
  • به هنگام دفن نمودن زباله بینابین لایه های سنگــی.
  • میان لایه سنگی ریز و درشت ضمن زیرسازی جاده هایی که آسفالت نشده اند.

امیدواریم که اطلاعات مورد نیاز شما را در ارتباط با الیاف ژئوتکستایل ارائه نموده باشیم. ممنون از همراهی شما عزیزان.

 

 

ژئوتکستایل ها به همراه سایر ژئوسنتتیک ها از قبیل ژئومببرین،  ژئوگرید، ژئونت و غیره مجموعه ایده آلی را برای پروژه های عمرانی و ساختمانی ایجاد می کنند. به زمین های پارچه، بافته اجرائی، پارچه ساختمانی، فیلتر پارچه ای و مصنوعی در واقع ژئوتکستایل می گویند.

خصـوصیات ژئوتکستایل

در دو نوع منسـوج (Woven (و غیر منسـوج (Woven Non (تولید می گردند. و بر پایه پلی پروپیلن و پلی استر و یا ترکیبی از مواد
پلیمری می باشد .در ضخامت، ابعاد و گرماژ متنوع موجود می باشد دارای انعطاف پذیری عالی، مقاومت پانچ، مقاومت کشــشــی، نفوذپذیری مطلوب
(داشتن منافذ به منظور فیلتراسیون)، مقاومت عالی در برابر اشعه مارواء بنفش می باشند.
مواردمصرف: تسلیح سطوح و بسترهای خاکی شیبدار، تســلیح و تثبیت و زهکشی بســتر جاده ها، کنترل فرسایش سواحل، زهکشی بســتر
جاده ها وانواع ســـازه های روگذر و مدفون در خاک، ســاخت فنس ها در مســیرهای سیلابی ، اسـتفاده در مصارف گلخانه ای، لایه محافظ
ژئوممبران، بعنوان عایق حرارتی در برخی صنایع، عایق رطوبتی در افزایش مقاومت مصالح زیراساس

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط