فروش و مشاوره : 88016860-021
کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

4.4/5 - (14 امتیاز)

کفپوش اپوکسی یکی از زیباترین پوشش های کف در مصارف خانگی ، صنعتی و تجاری میباشد که بیشترین مورد استفاده ی کفپوش رزین در صنعت ، پارکینگ ، بیمارستان ، فرودگاه و حتی هال، اتاق های نشیمن و آشپزخانه است.دقت کنید که کفپوش اپوکسی برای مکان هایی که مکرراً در معرض رطوبت و یا رفت و آمد بیش از اندازه است، مناسب است و با وجود بیشترین مزایا این نوع کفپوش ها مورد استقبال مشتریان قرار دارد.

کفپوش اپوکسی

درست است، کفپوش اپوکسی از جمله زیباترین و چَشم گیرترین، پوشش های کف در مصارف خانگی، صنعتی و نیز تجاری محسوب میشود. البته که ما میتوانیم بیشترین مصارف کفپوش رزین اپوکسی را در مواردی چون؛ پارکینگ، بیمارستان، درمانگاه، اتاق های نشیمن، آشپزخانه و گاهاً سالن پذیرایی خلاصه نماییم. حال آن که بهتر است به این نکته واقف باشید؛ استفاده از کفپوش های اپوکسی در محیط هایی که دائماً در معرض رطوبت، تردد بسیار هستند، میتواند بهترین انتخاب باشد. پس بهتر است چنین بگوییم که این نوع کفپوش میتواند به علّت برخورداری از مزیت های بسیار از سوی افراد بیشماری مورد استقبال واقع شود.

{بهتر است در راستای شناخت هر چه بیشتر کفپوش های اپوکسی در روند این مطلب از ما در شرکت فراز اندیشان راستین همراهمان باشید.}

کفپوش اپوکسی چیست

برای پاسخ به این سوال که کفپوش اپوکسی چیست؛ باید نگاهی به ترکیبات آن بیندازیم. ترکیب موجود درون این واکنش عبارت است از؛ اپوکساید و سخت کننده ی پلی آمین. ماده نام برده شده یک ماده ای مایع میباشد که بلافاصله بعد از آن که در محیط مورد نظر قرار گرفت، شکل آن را به خود خواهد گرفت. بنابراین اپوکسی به گونه ی مایع بر روی سطوح اعمال میشود و بعد از گذر مدّت زمانی خشک خواهد شد. حال آن که بعد از خشک شدن قطعاً سطح پلیمری سخت و مستحکم در اختیار شما خواهد گذاشت. قطعاً شما میدانید که، کف هر واحد مسکونی، تجاری، اداری جزئی از حائز اهمیت ترین قسم ها و پر مصرف، پر تردد ترین بخش های هر واحد میباشند.

بله، امکان دارد هنگامی که نام کفپوش های اپوکسی به گوش شما برخورد میکند، ذهنتان به سویه های کف پارکینگ ها و بلند شدن صدای جیر جیر لاستیک های خودرو بر روی کف پرواز کند. حال آن که این محصول تنها جهت استفاده بر روی کف پارکینگ ها نمیباشد. چرا که آن نیز علاوه بر استحکام و مقاومت بسیار خود، دارای خاصیت تزئینی و دکوراتیو هم است.

نگاهی ریزبینانه تر به کفپوش های اپوکسی

همان گونه که بیان نمودیم؛ کفپوش های اپوکسی یکی از نوین ترین پوشش های موجود در بطن بازار است. البته که در یک مدّت زمانی کوتاه نظر بسیاری از اشخاص را به خود جلب نموده است. حال آن که کاربردهای بسیاری برای کفپوش های اپوکسی به چَشم میخورد که بهتر است کمی بهتر و بیشتر بدان ها بپردازیم؛

اصطلاح کف پوش اپوکسی غالباً برای توصیف اقسام سیستم کفپوش کف مورد استفاده قرار میگیرد. آن نیز از رزین های اپوکسی با کار کردهایی متنوع ایجاد شده است.

کفپوش رنگی اپوکسی

کفپوش های رنگی اپوکسی یا آن که بدون درز گونه ای از کفپوش های نوین میباشند که به صورت مایع یک نواخت و با ضخامتی برابر با 0.5 الی 5 میلی متر برروی کف هایی چون؛

بتنی

فلزی

سنگی

سیمانی

موزاییکی

قابل اجراء است. این نوع از کفپوش ها از رنگ ها و طرح هایی متنوع برخوردار هستند و زیبایی منحصر به فردی را شامل میشوند.

انواع کاربرد کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی می‌تواند در مصارف مختلفی کاربرد داشته باشد؛ در زیر به برخی از مهمترین کاربردهای این محصول می‌پردازیم.

کفپوش اپوکسی آشیانه هواپیما

طراحی نمودن و ساخت یک سیستم کفپوش مناسب برای آشیانه هواپیما نیازمند هوشمندی و نیز مهارت بسیاری است.

تولید کفپوشی که حاوی سطحی صاف و یکنواخت و بدون هیچ گونه آلودگی به منظور نگاه داری هواپیما ها برای شما فراهم می آورد، از اهمیت به سزایی برخوردار خواهد بود.

به منظور این امر بهره گیری از سیستم کفپوش اپوکسی آشیانه هواپیما که حاوی استانداردهای لازمه است، راهی به شدّت مطمئن تلقّی میشود.

کفپوش اپوکسی کارگاه تولیدی صنعتی

در کارگاه تولیدی متناسب با نوع فعالیت و تولید, کفپوش مناسب اجرا میگردد. به طور مثال در کارگاه های خیاطی زنانه هنگامی که به بازسازی و تغییر دکوراسیون می اندیشیم یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنیم این است که کفپوش مورد نظر را طوری طراحی کنیم تا از مقاومت بسیار خوبی برخوردار باشند همچنین راحتی و نرمی خاصی را داشته باشد. کفپوش اپوکسی کارگاه تولیدی و صنعتی باید کاملا مطابق با نوکارگاه و نیاز مشتری تولید شود.

کفپوش اپوکسی سه بعدی

تکنولوژی در دنیای سه بعدی روز به روز محبوب‌تر و گسترده تر می‌شود. کفپوش اپوکسی سه بعدی (۳D) به دلیل نوآوری، تنوع و کارایی فوق‌العاده، امروزه در مراکز خرید، سالن‌ها، ادارات، منازل و آپارتمان‌ها مورد استفاده قرار میگیرد.

اپوکسی سه بعدی در بین انواع کفپوش ها، در حال حاضر آخرین روش برای زیبایی بخشیدن به دنیای فانتزی امروز و محیط های مختلف است.

کفپوش اپوکسی پارکینگ

در روش کفپوش اپوکسی پارکینگ پوشش کاملا صاف و یکنواخت اجرا شده و براقیت و انعکاس نور بالایی دارد.

این نوع اجرا تنها در سطوح کاملا صاف پیشنهاد می گردد. در غیر اینصورت بدلیل سطح کاملا صاف امکان لغزنده بودن در سطوح شیب دار خواهد داشت و باعث لیز خوردن خودرو خواهد شد.

البته این روش باعث می گردد که با توجه به انعکاس نور عالی نور کمتری جهت روشنایی نیاز داشته باشد.

کفپوش اپوکسی بهداشتی آنتی باکتریال

کفپوش بهداشتی از کفپوش های بدون درز میباشد که این بدون درز بودن آن خود یک مزیت بزرگ محسوب  میشود زیرا دیگر هیچگونه آلودگی به داخل درزها نفوذ نخواهد کرد و در نتیجه امکان رشد میکروب و باکتری و قارچ ها نیز به صفر خواهد رسید. یکی از مشکلاتی که برای برخی از کفپوش ها ممکن است ایجاد شود ترک خوردگی و یا تغییر شکل کفپوش بعد از مدتی میباشد که این موضوع خود در غیر بهداشتی شدن آنها تاثیر زیادی دارد. یکی از مزیت های کفپوش اپوکسی بهداشتی آنتی باکتریال را باید در عدم ایجاد هر گونه درز بر روی آن دانست. این کفپوش ها به حدی محکم و مقاوم هستند که هیچگونه ترک خوردگی بر روی آنها ایجاد نخواهد شد و جایی برای رشد باکتری و میکروب نیز وجود ندارد.

کفپوش اپوکسی بیمارستان و اتاق عمل

محل های تمیز و بدون باکتری مانند اتاق عمل بیمارستان و مکان های بهداشتی نیاز شدید به کفپوش مخصوص بیمارستان دارند. کفپوش اپوکسی همانطور که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار میگیرد در بخش بیمارستان اتاق عمل نیز کاربردهای گسترده ای دارد.

کفپوش اپوکسی بیمارستان و اتاق عمل همانند سایر محصولات اپوکسی، از سری محصولاتی است که بر پایه رزین اپوکسی بیسفنول و هاردنر پلی آمینی تغییر شکل یافته تولید و ارائه می گردد.

شما میتوانید، کفپوش های اپوکسی را با توجه به سلیقه ی خود در انواع محیط ها مورد استفاده قرار دهید و قطعاً هیچ گونه محدودیتی را برای شما رقم نخواهد زد.

کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع گوناگون

مازاد بر موارد بیان شده در قسمت فوقانی کفپوش های اپوکسی در صنایع گوناگونی چون؛

انبارداری

دارو سازی

صنایع فولاد

اتاق های سرور

اتاق های ابزار دقیق

صنایع خودرو سازی

صنایع آب و فاضلاب

صنایع بسته بندی مواد

تولید قطعات کامپیوتـــر

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

کارخانجات مواد شیمیایی و رنگ رزی

و…

مورد استفاده قرار میگیرد.

روش اجرای کفپوش اپوکسی

 جهت اجرای کف پوش اپوکسی با توجه به اهمیت نسبت به اختلاط اجزا و تاثیر آن بر کیفیت محصول ، دو جزء A و B را با هم مخلوط کرد به مدت ۵ دقیقه توسط همزن مناسب به هم می زنیم تا یکنواخت شود . پوشش آماده شده را روی سطح مورد نظر ریخته و توسط کاردک شانه ای به طور یکنواخت روی سطح پخش می کنیم حباب های ریز ناشی از همزدن را با استفاده از ابزار حباب گیر خارج می نماییم این عمل ۳ بار به فاصله زمانی ۳۰ دقیقه انجام می گیرد.

نکات منوط بر اجرای کفپوش اپوکسی 

در راستای به اجراء رساندن کف پوش اپوکسی ابتدا میبایست در زیرِ کفپوش، عملیات زیر سازی به انجام رسد. (مقصود ما از زیر سازی سطح زیرین، صاف و یکنواخت نمودن بتن و یا سطوح مدّ نظر است.) جالب است بدانید؛ کیفیت متریال استفاده شده به منظور به انجام رساندن کف پوش اپوکسی در هر یک از محیط ها متفاوت و بنابر نیاز محیط و بهره گیری کاربری از آن معین میگردد.

حال آن که با اکتفاء به اهمیت آن نسبت به اختلاط اجزاء و اثرگذاری بر کیفیت محصول، دو جزء A و نیز B را با یکدیگر مخلوط میکنیم و به مدّت زمان پنج دقیقه به واسطه ی همزن آن را مخلوط میکنیم. پس از آماده شدن شما باید پوشش را بر روی سطوح ریخته و یکنواخت کنید. حال امکان دارد شما بر روی سطوح حباب هایی را مشاهده نمایید که خواهید توانست با استفاده از ابزار حباب گیر آن را خارج کنید. بهتر است این کار را سه مرتبه و به فاصله ی زمانی سی دقیقه به انجام رسانید.

ابزار مورد نیاز در راستای اجرای کفپوش اپوکسی

مهم ترین اجزاء به جهت اجرای کف پوش اپوکسی هاردنر و رزین است. (ما آن را در قسمت زیرین مورد بررسی قرار داده ایم.) دیگر اجزاء آن نیز عبارتند از؛

کفش میخی.

دستگاه ایرلس جهت پاشش مواد.

ماله و لیسه در اختیار داشته باشید.

جارو برقی صنعتی در اختیار داشته باشید.

برخی از مهم ترین ویژگی های کفپوش اپوکسی

سبک و کم حجم میباشد.

در برابر مایعات نفوذ ناپذیر میباشد.

برخورداری از قابلیت شست و شوی آسان و سریع.

برخورداری از قابلیت آنتی باکتریال و ضد گرد و غبار.

برخورداری از قابلیت اجراء در انواع طرح ها و رنگ ها.

برخورداری از استحکام بسیار در مقابل ورود ضربات فیزیکی و تنش ناگهانی.

برخورداری از دوام و ماندگاری بسیار بالا در مقایسه با دیگر کفپوش های موجود.

قیمت کفپوش اپوکسی

عوامل بیان شده در قسمت ذیل، در معین نمودن قیمت کفپوش اپوکسی به شدّت تأثیرگذار هستند. البته شما میتوانید در راستای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت کفپوش اپوکسی با کارشناسان فروش در تماس باشید.

موارد تأثیرگ‎ذار در قیمت کف پوش اپوکسی از قرار ذیل است

متراژ پروژه شما.

گونه زیر سازی اجرایی.

جنس و کیفیت کنونی سطح.

ضخامت پوشش اجرایی کفپوش.

موقعیت مکان به اجراء رساندن اپوکسی

کسب آشنایی هرچه بیشتر از رزین و هاردنر

ممکن است شما هم به این نکته واقف باشید؛

رزین و هاردنر اپوکسی میبایست با یکدیگر ترکیب گردند، تا اپوکسی کف را شکل دهند. ولیکن آنچه که حائز اهمیت است، مقدار ترکیب رزین و هاردنر با یک دیگر میباشد. از سویی مهم تر از آن کیفیت هاردنر و جزئیات مواد استفاده شده در رزین و هاردنر است. متأسفانه افراد و شرکت های همکار از ارائه داشتن جزئیات هاردنر و رزین امتناع می ورزند. حال آن که شرکت فارکو با ارائه داشتن تمام جزئیات بهترین هاردنر و رزین اپوکسی را در اختیارتان قرار میدهند.

اطلاعات فنی کفپوش اپوکسی

جامد وزنی دو جزء؛ صد درصد.

جامد حجمی دو جزء؛ صد درصد.

نسبت اختلاط برابر با؛ ۱۸/۱۰۰=A/B.

نسبت دانسیته مخلوط برابر با؛ 1/5 gr/cm3 1/0 ±.

ضخامت فیلم خشک برابر با؛ دست کم یک میلی متر.

مکانیزم سفت گردیدن اپوکسی؛ واکنش شیمیایی میان اجزاء.

شید به رنگ طوسی است، (در دیگر شیدها هم قابل ارائه است).

مدّت زمان خشک گردیدن سطح؛ پنج ساعت، عمقی بیست و چهار ساعت، نهایتاً پنج الی هفت روز.

برخی از مهم ترین معایب کفپوش اپوکسی

 لغزنده بودن کفپوش اپوکسی.

بودار بودن کفپوش های اپوکسی.

مشقت بار بودن تعویض کفپوش اپوکسی

رزین و هاردنر اپوکسی

 همانطور که میدانید رزین و هاردنر اپوکسی باید با هم ترکیب شوند تا اپوکسی کف را شکل دهند اما مهم میزان ترکیب رزین و هاردنر میباشد و مهم تر از آن کیفیت هاردنر و جزئیات مواد به کار رفته در رزین و هاردنر میباشد متاسفانه اشخاص و شرکتهای همکار از ارائه جزئیات هاردنر و رزین که باید در جدول مواد باشد سر باز زده و خودداری میکنند اما شرکت فارکو با ارائه کامل جزئیات بهترین رزین و هاردنر اپوکسی را برای شما ارائه با ذکر جزئیات و توضیحات کامل ارائه میدهد.

ساختار کف پوش اپوکسی

 این ساختار کفپوش اپوکسی از رزین های اپوکسی شکل یافته است و اپوکسی ماده است. پلیمری که قبل از اجرا حالت مایع داشته و پس از اجرا با کمک واکنش های شیمیایی به ماده ای جامد تبدیل می شود. این ماده به لحاظ خواص مکانیکی بسیار قوی و مستحکم بوده و در برابر مواد شیمیایی مقاومت زیادی از خود نشان می دهد.

لازم به ذکر است که مشخصات فنی این محصول با استفاده از ترکیبات شیمیایی مختلف قابل تغییر و اصلاح است. گفتنی است نحوه کاربرد یا اجرا کف پوش های اپوکسی دامنه کاربرد وسیعی دارد و از آن جمله می توان کاربرد آن را در چسب های همه کاره نام برد.

اطلاعات فنی کف پوش اپوکسی

شید رنگ: طوسی – در سایر شید ها قابل ارائه است .

نسبت اختلاط : ۱۸/۱۰۰=A/B

دانسیته مخلوط: gr/cm3 1/0 ± ۵/۱

جامد وزنی دو جزء: ۱۰۰ درصد

جامد حجمی دو جزء : ۱۰۰ درصد

زمان خشک شدن: سطحی ۵ ساعت ، عمقی ۲۴ ساعت ، نهایی ۵ تا ۷ روز

ضخامت فیلم خشک: حداقل ۱ میلی متر

مکانیزم سخت شدن: واکنش شیمیایی بین اجزا