فروش و مشاوره : 88016860-021

پلی یورتان

5/5 - (1 امتیاز)

اوتو بایر یک شیمیدان اهل آلمان بود در سال 1937 درآلمان این ماده را ( پلی یورتان ) کشف کرد و بعد ازآن این مواد با داشتن خواص ویژه، پیشرفت بسیار زیادی را در انواع صنایع جهان داشتند.

اطلاعات فنی پلی یورتان

پیوند یورتانی از طریق واکنش افزایش بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال مثل گروه هیدروکسیل تشکیل شده است.گروههای ایزوسیانات به شدت واکنش پذیر بوده و به همین علت پیشرفت واکنش ها نیاز به افزایش دما ندارد. (واکنش در دمای محیط صورت میگیرد) مهمترین ویژگی این گروه از پلیمرها این است که پس از واکنش ساختاری پایدار بوجود می آید؛ که با توجه به تنوع دارای اشکال مختلف مانند: فراورده های فوم، فیلم، الاستومرها، پودرها، مایعات و امولوسیونها قابل تولید هستند. برخی محصولات پلی یورتان عباتند از:

کفپوش صنعتی پلی یورتان

خصوصیات پلی یورتان:

مقاومت دربرابر سایش، شعله وریونیروهایدینامیکیواستاتیکی؛ جذاب، شفاف، قابلیت شست وشو، بهداشتی و ضدباکتری، مقاوم دربرابر ضربه، قرارگیری یکپارچه بررویبتنتازهیا قدیمی و موزائیک ، تنوع بالا(درارائه طرحها و خطکشیهایمتنوع و..)،مقاوم دربرابرحلالها،روغنهاو چربیها ،عایق صوت، نگهداریوترمیم آسان، ضد غزندگی،دارای انعطاف پذیری و مقاومت بالای فشاری مطابق با استانداردهای DIN,ASTM

موارد مصرف پلی یورتان

خواص محصول آن را جهت بهره برداری درکارخانجات صنعتی، محیط هایی که لرزش دارند و نیز محیط هایی که در معرض اشعه uv قرار دارند، مناسب میسازد
پلی یورتان ها دسته ای از پلیمرهای پر مصارف با خواص عالی هستند. به همین خاطر، طراحان و متخصصان صنایع پوشش دهی بخوبی توان بهره بردای از این ترکیبات را در کاربردهای گوناگون دارند.

مثالهای متعددی برای کاربردهای فراوان این ترکیبات وجود دارد، از جمله پوشش های شفاف برای پوشش دهنده های تک لایه مخصوص پشت بام ها و رنگ های مشخص کردن محل گذر عابرین پیاده میباشد

درباره پلی یورتان بازهم بدانیم

پلی یورتان ها در برابر مقاومت و سایش ضربه و ترک خوردگی بسیار خوب عمل میکنند و شما را شگفت زده و راضی نگه میدارند، از جمله ویژگی های آنها پخت سریع و کامل در دمای محیط است.

پلی یورتان های آلیفاتیک از انواع آروماتیک گرانتر میباشند به همین خاطر انواع آروماتیک و نمونه های اپوکسی دار در استری ها، رنگهای پایه و پوششهای رابط بکار می روند.
در حالی که آلیفاتیک ها ویژه پوشش نهایی هستند. استفاده از پوشش های محافظ برای جلوگیری از پدیده خوردگی در ساختارهای فولادی که آستر و پوشش پایه آنها از نوع سامان های اپوکسی دار است، نمونه ای از کاربردهای مهم پلی یورتانها محسوب می شوند. مورد دیگر، سامانه های پوشش دهنده کف است که در آنها نیز انواع پوششهای پایه را می توان بکار برد، گاهی پوشش نهائی از نوع یورتان برای لایه نهایی کف نیز کفایت می کند.

تاریخچه پلی یورتان

پلی‌اورتان‌ها را اولین بار اوتو بایر در سال ۱۹۳۷ در آلمان کشف کرد و بعد از آن این مواد با داشتن خواص ویژه پیشرفت بسیار زیادی را در انواع صنایع جهان داشتند. اولین پلی‌اورتان، از واکنش دی‌ایزوسیانات تولید شدند. آلیتان‌ها ترکیباتی هستند که در ساختار آن‌ها پیوند اورتانی وجود دارد. پلی‌اورتان (PU) نام عمومی پلیمرهایی است که دارای پیوند اورتانی می‌باشند. پیوند اورتانی از طریق واکنش افزایشی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال مثل گروه هیدروکسیل تشکیل شده‌است. گروه‌های ایزوسیانات به شدت واکنش پذیر بوده و به همین علت پیشرفت واکنش آن‌ها نیاز به افزایش دما ندارد. (واکنش در دمای محیط صورت می‌گیرد) مهم‌ترین ویژگی این گروه از پلیمرها این است که پس از واکنش ساختاری پایدار به وجود می‌آید. خلاصه اینکه، پلی‌ یورتان در اشکال مختلف مانند: فراورده‌های فوم، فیلم، الاستومرها، پودرها، مایعات و امولسیون‌ها قابل تولید هستند. ترکیباتی که دارای گروه ایزوسیانات هستند.